Czy warto pokryć dach gontem bitumicznym? Jakie ma on zalety?

Jakie zalety mają gonty bitumiczne?

14/05/2021 Blog

Gont bitumiczny, najprościej mówiąc, to elastyczne pasy włókna szklanego pokrytego papą bitumiczną. Jest on bardzo popularnym pokryciem dachowym. I nic w tym dziwnego. Cechuje się szeregiem zalet, dzięki którym wiele osób wybiera go zamiast tradycyjnej dachówki lub blachodachówki. W dzisiejszym wpisie odkładnie omówimy charakterystykę gontu. Zapraszamy do lektury!

Trwałość gontu bitumicznego

Jeszcze kilkanaście lat temu mówiło się, że gont bitumiczny nie jest trwałym pokryciem dachowym i wymaga wymiany po kilkunastu latach. Obecnie jednak dostępne są gonty bitumiczne z dożywotnią gwarancją producenta – to wystarczająco potwierdza żywotność tego pokrycia. Trzeba pamiętać o tym, że gont jest wyjątkowo szczelnym wykończeniem dachu. Dzięki swojej elastyczności idealnie się do niego dopasowuje, a do tego ma on zdolność do samoklejenia. Gdy robi się ciepło, znajdująca się na nim masa asfaltowa trwale łączy ze sobą poszczególne pasy, a pokrycie staje się jednorodne. Gont jest też odporny na działanie wiatru. Najlepsze gonty jest w stanie zerwać wiatr o prędkości 210 km/h, który w Polsce jest zjawiskiem bardzo rzadkim, występującym tylko w niektórych regionach.

Tanio i lekko

Jedną z najważniejszych zalet gontu bitumicznego jest jego cena. To wybór o wiele tańszy, niż blachodachówka, czy tradycyjna dachówka ceramiczna – która zresztą, przez swój ciężar, wymaga wybudowania wytrzymałego stropu. Gont bitumiczny jest wyjątkowo lekki. Metr kwadratowy tego materiału waży maksymalnie 10 kg. To sprawia, że jest on idealnym pokryciem dla starszych dachów o osłabionej konstrukcji i dachów nieprzygotowanych na cięższe pokrycia – np. garaży i budynków gospodarczych. Gonty bitumiczne stosunkowo łatwo się montuje. Można zrobić to nawet własnoręcznie, bez konieczności używania specjalistycznych narzędzi. Ten typ pokrycia bez problemu można zamontować na starym poszyciu. To wybór ekonomiczny z jeszcze jednego względu: precyzyjne docinanie pasów gontu sprawia, że po ułożeniu pokrycia pozostaje niewiele odpadów.

Ładnie i wygodnie

Kolejny mit o goncie bitumicznym dotyczy jego wyglądu. Dawniej wybór gontów rzeczywiście był ograniczony, a dachy pokryte gontami nie wyglądały najatrakcyjniej. Obecnie jednak bez trudu można znaleźć gonty cieniowane, imitujące inne pokrycia – z pewnością każdy wybierz coś dla siebie. Warto pamiętać też o tym, że gont bitumiczny na dachu dobrze wygłusza hałas (np. padający deszcz, skaczące po dachu ptaki), a do tego nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Biorąc pod uwagę jego wszystkie zalety, nie ma nic dziwnego w tym, że jest tak bardzo popularny.