Co trzeba wiedzieć o układaniu gontu bitumicznego?

Jak wygląda montaż gontów bitumicznych?

22/07/2021 Blog
gonty bitumiczne

Gont bitumiczny jest o wiele tańszym pokryciem dachowym, niż tradycja dachówka, lub blachodachówka. Do niedawna gont wybierany był głównie do pokrywania dachów domków letniskowych i budynków gospodarczych. W ostatnich latach jednak gonty bitumiczne zyskały na estetyce i trwałości. Wiele osób decyduje się więc na pokrycie gontem swojego domu jednorodzinnego. Co warto wiedzieć o jego montażu?  O tym opowiemy w dzisiejszym wpisie.

Jak wybrać gont?

Gont oczywiście powinien pasować do stylu domu, jego elewacji i stolarki. To jednak nie wszystko. To pokrycie sprawdzi się tylko na dachach o nachyleniu od 15 do 80 stopni. Warto upewnić się, że wybrany gont spełnia normę produktową EN544 i oznakowanie CE – oznaczają one, że jest on materiałem ognioodpornym. Posypka na goncie może delikatnie różnić się kolorem w zależności od serii produkcji – dlatego zawsze należy wybrać opakowania z tej samej serii. Przed ułożeniem gontu należy też wymieszać ze sobą pakiety z różnych opakowań. Dzięki temu da się osiągnąć estetyczny efekt, nawet jeśli pojawia się drobne różnice w odcieniach.

Jak montować gont?

Przed zabraniem się za pracę, należy dokładnie zapoznać się z instrukcją producenta danego gontu. Tylko przeprowadzenie prac zgodnie z nią gwarantuje zadowalający efekt. W przypadku gontów z klejem samoprzylepnym po spodniej stronie trzeba pamiętać o usunięciu folii. Gonty bitumiczne najczęściej mocuje się do dachu za pomocą gwoździ. Kluczowe jest staranne ich wbijanie – łebki powinny układać się idealnie równo z powierzchnią gontu. Każdą dachówkę należy przybić co najmniej 4 gwoździami. W przypadku bardzo stromych dachów powinno być ich co najmniej po 6. Wulkanizacja gontu nastąpi dopiero po jego ogrzaniu promieniami słonecznymi. Jeśli więc podczas układania panują temperatury poniżej 5 stopni, należy dodatkowo zastosować nagrzewnicę.

Gont bitumiczny zawsze układa się w kierunku od pasa okapowego ku górze. Rzędy powinny być przesunięte względem siebie o pół gontu, a te, obok siebie – na styk, bez zakładki. Wokół kosza dachowego wykończonego blachą, gont należy ułożyć tak, by na nią zachodził. Do wykańczania kalenicy i grzbietów producenci gontów oferują specjalne systemowe akcesoria. W razie potrzeby kalenicę  można też wykończyć elementami wyciętymi z pasów i odpowiednio je wygiąć.

O czym warto pamiętać?

Wielu inwestorów, po dostarczeniu gontu na plac budowy, nie przykłada wagi do jego odpowiedniego składowania. Gont musi być zabezpieczony przed wilgocią – nie powinien leżeć bezpośrednio na ziemi. Kluczowe jest też zabezpieczenie go przed działaniem promieni słonecznych. Przed położeniem gontu warto upewnić się, że dach jest twardy i równy, a także odpowiednio wentylowany.