Czy aby wykonać zadaszenie balkonu, potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Czy zadaszenie balkonu wymaga pozwolenia na budowę?

31/05/2022 Blog
balkony

Niekiedy balkon, który jest dużym udogodnieniem, mógłby być bardziej praktyczny. Doskonałym rozwiązaniem jest montaż daszku, który chroni przed deszczem, słońcem czy gradem. Co trzeba zrobić, aby go mieć?

Montaż dachu balkonowego

Dach balkonowy jest konstrukcją, która odpowiednio wykonana posłuży wiele lat. Konieczne jest jednak odpowiednie rozplanowanie oraz wykorzystanie właściwych materiałów. Warto ocenić, do czego ma zostać przytwierdzony i na czym osadzony. Dlaczego? Jeśli punkt podparcia będzie niepewny, istnieje ryzyko, że spadnie on komuś na głowę. Warto także ocenić stan muru lub elewacji, do której ma zostać przytwierdzony. Tu zasada jest podobna. Z tą jednak różnicą, że trzeba wwiercić się w ścianę, a nie pozostawić cały ciężar na samym styropianie. Solidne punkty podparcia to podstawa. Kolejną sprawą są materiały, które zostaną wykorzystane do budowy konstrukcji – może to być drewno, stal lub aluminium. Wiele zależy od nośności balkonu, funduszy i oczekiwanego efektu. Kolejną sprawą jest pokrycie dachowe, które zakupimy przez firmę Scala, dostarczającą wyroby najlepszej jakości od wielu producentów. Musi być szczelne i trwałe. Może być to np. gont bitumiczny, dachówka ceramiczna lub blachodachówka.

Zasady stawiania daszku

Zadaszenie balkonu wymaga pozwolenia na budowę i o tym należy pamiętać. Wynika to bezpośrednio z przepisów. Regulują one, że każda konstrukcja, która posiada zadaszenie i jest przytwierdzona do gruntu lub do obiektu, który ma styczność z gruntem stanowi inwestycję budowlaną. A skoro tak, to musi być wydana odpowiednia zgoda na jej realizację. Tak więc należy złożyć komplet dokumentów w wydziale architektoniczno-budowlanym urzędu miasta lub starostwa: wnioski o pozwolenie na budowę oraz zgłoszenie zamiaru przeprowadzenia danych robót budowlanych wraz z oświadczeniem prawie do dysponowania w celach budowlanych nieruchomością. Realizację można rozpocząć dopiero po upływie 30 dni.