Do czego stosuje się poliwęglan komorowy w budownictwie?

Poliwęglan komorowy w budownictwie

12/04/2023 Blog
poliwęglan

Poliwęglan to termoplastyczne tworzywo sztuczne o bardzo dobrych właściwościach mechanicznych. Ze względu na ukształtowanie dzieli się go na dwa rodzaje: lity i komorowy. W dzisiejszym wpisie poświęcimy uwagę temu drugiemu. Czym charakteryzuje się poliwęglan komorowy i jakie znajduje zastosowanie w budownictwie?

Właściwości poliwęglanu komorowego

Poliwęglan komorowy ma wiele zalet. Po pierwsze, charakteryzuje się wysoką odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne i uderzenia. Niestraszny mu deszcz i śnieg. Po drugie wyróżnia się niskim ciężarem. Jest znacznie lżejszy niż szkło, dla którego jest doskonałym zamiennikiem. Po trzecie poliwęglan komorowy można łatwo formować zarówno na zimno, jak i na ciepło. Dzięki temu nadaje się do tworzenia elementów o różnych kształtach. Do innych zalet tego tworzywa zalicza się wysoką przepuszczalność światła oraz dużą sztywność.

Jakie zastosowanie w budownictwie znajduje poliwęglan komorowy?

Dzięki swoim licznym zaletom poliwęglan komorowy znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie: zarówno mieszkaniowym, jak i komercyjnym czy przemysłowym. Wykorzystuje się go w postaci płyt i paneli. Z poliwęglanu komorowego tworzy się różnego rodzaju zadaszenia: tarasów, balkonów, daszki nad drzwi i schody. Zapewniają one skuteczną ochronę przed opadami, a jednocześnie przepuszczają niezbędną ilość światła i estetycznie się prezentują. Ponadto płyty poliwęglanowe używane są do tworzenia świetlików dachowych, wiatrołapów zewnętrznych i przeszkleń pionowych.

Jeśli chodzi o budownictwo miejskie, z poliwęglanu komorowego tworzy się między innymi obudowy przystanków, które są odporne na zniszczenie, a jednocześnie zapewniają dobrą przepuszczalność promieni słonecznych. Stosuje się go także do produkcji lekkich i trwałych kasetonów reklamowych. W rolnictwie poliwęglanu komorowego używa się z kolei do budowy szklarni i cieplarni.