Jaka wiata garażowa najlepiej sprawdzi się na małej działce?

Jaką wiatę garażową wybrać dla niewielkiej posesji?

11/07/2023 Blog
wiata garażowa

Na niewielkich działkach nie zawsze jest miejsce na garaż. Co zrobić, aby nie trzymać samochodu pod gołym niebem? Zdecyduj się na wiatę garażową. Jest ona nie tylko praktyczna, ale także znacznie tańsza niż garaż. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, jaka wiata garażowa sprawdzi się najlepiej na niewielkiej posesji.

Rodzaje wiat garażowych

Wiatę garażową można zbudować jako wolnostojącą lub przyścienną. Wiata wolnostojąca stanowi osobny obiekt na posesji. Może nawiązywać kształtem i sposobem wykończenia do innych elementów małej architektury na działce, takich jak altana czy wiata śmietnikowa. Aby zaoszczędzić jak najwięcej przestrzeni, zdecyduj się na wiatę samochodową przyścienną. Przylega ona do budynku mieszkalnego jedną ścianą i skutecznie chroni auto przed deszczem i śniegiem. Wiata garażowa może również przylegać do ogrodzenia, jeśli jest ono odpowiednio masywne. Wówczas tworzy ono jej ściankę.

Materiał na wiatę garażową dla niewielkiej posesji

Wiaty garażowe produkuje się z różnych materiałów. Popularnym wyborem jest blacha, która jest tania, odporna na korozję i niekorzystne warunki atmosferyczne. Jest jednak narażona na wgniecenia i zarysowania oraz odkształcenia spowodowane intensywnym promieniowaniem słonecznym. Wiatę samochodową można również wykonać z drewna. Taka konstrukcja wyróżnia się naturalnym wyglądem. Trzeba jednak zadbać o regularną konserwację drewna.

Ciekawym wyborem jest wiata garażowa z poliwęglanu z ramą aluminiową lub metalową. Prezentuje się znacznie estetyczniej niż blaszana i jest łatwa w montażu. Do wykonywania wiat samochodowych stosuje się najczęściej poliwęglan komorowy. To materiał o wielu zaletach. Charakteryzuje się wysoką odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne i promieniowanie słoneczne, dzięki czemu zabezpiecza pojazd przed uszkodzeniem. Jednocześnie zapewnia dobrą przepuszczalność światła, więc wnętrze pozostaje dobrze doświetlone.