W jaki sposób samodzielnie ułożyć kratkę trawnikową? Sprawdź!

Jak założyć samodzielnie kratkę trawnikową?

04/01/2021 Blog
zakładanie trawnika

Kratka trawnikowa to coraz chętniej stosowane rozwiązanie. Ma ona wiele zalet, a jedną z nich jest bezproblemowy montaż. To okazja do zyskania satysfakcji z własnoręcznie wykonanych robót oraz sposób na oszczędności, bo możemy zrezygnować z zatrudniania fachowców, których usługi nie należą do najtańszych. Wyjaśniamy, jak krok po kroku powinien przebiegać montaż kratki trawnikowej.

Dlaczego warto zdecydować się na kratkę trawnikową?

Kartka trawnikowa to nie tylko estetyczne, ale także wyjątkowo funkcjonalne rozwiązanie. Pozwala ona na utwardzenie i stabilizację gruntu, jednak nie powoduje „efektów ubocznych” w postaci braku przepuszczalności podłoża, co skutkuje m.in. poważnymi problemami podczas opadów intensywnego deszczu. Kratka trawnikowa jest wyjątkowo trwała, dlatego może być stosowana nawet na terenie, który powinien spełniać odpowiednie kryteria pod względem wytrzymałości na duże obciążenia. Rozwiązanie to sprawdza się na parkingach, podjazdach, a także na trawnikach, gdzie doskonale chroni przed niszczeniem murawy przez krety.

W jaki sposób ułożyć kratkę trawnikową?

Montaż kratki trawnikowej nie wymaga posiadania szczególnych umiejętności oraz fachowej wiedzy, a także zakupu specjalistycznych narzędzi. Przebiega on w trzech krokach, uwzględniając:

  • przygotowanie warstwy nośnej,
  • przygotowanie warstwy wyrównującej,
  • ułożenie kratki trawnikowej.

Potrzebne nam będą m.in.:

  • łopata,
  • grabie,
  • kruszywo,
  • zagęszczarka,
  • geowłóknina (400 g/m),
  • piasek lub pospółka o ziarnistości 0,2-5 mm.

Krok 1 – przygotowanie warstwy nośnej

Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić, aby ułożyć kratkę trawnikową, jest wykorytowanie podłoża. Co to oznacza? Musimy usunąć wierzchnią warstwę podłoża na terenie przeznaczonym pod kratkę trawnikową. Zaleca się usunięcie gruntu na głębokość około 30-40 cm. Następnie musimy przystąpić do utworzenia warstwy nośnej, czyli wypełnienia przygotowanego wcześniej koryta odpowiednim kruszywem. Zalecamy żwir lub tłuczeń, którego warstwa zostanie dopasowana do przeznaczenia terenu. Grubość warstwy nośnej pod podjazd lub parking to minimum 30 cm. Warstwę nośną należy odpowiednio ubić za pomocą zagęszczarki.

Krok 2 – przygotowanie warstwy wyrównującej

Na zagęszczonej warstwie nośnej musimy rozłożyć agrowłókninę. Następnie przystępujemy do ułożenia warstwy wyrównującej z piasku lub pospółki, która powinna mieć po zagęszczeniu grubość minimum 5 cm.

Krok 3 – ułożenie kratki trawnikowej

Ostatnim krokiem jest ułożenie kratki trawnikowej, którą rozkładamy na przygotowanej warstwie wyrównującej. Każdy z elementów łączymy za pomocą zaczepów, dociskając go do przygotowanego podłoża. Po ułożeniu kratki po raz kolejny korzystamy z zagęszczarki i możemy przystąpić do wypełnienia kratki odpowiednio dobranym kruszywem, żwirem, ziemią lub piaskiem.