Dobór daszka nad drzwi do elewacji domu. Na co zwrócić uwagę?

Jak dobrać daszek do drzwi, by pasował do elewacji domu?

10/10/2023 Blog
drzwi wejściowe ze szklanym daszkiem

Daszek nad drzwi to bardzo przydatny element budynku. Pełni dwie funkcje: po pierwsze zabezpiecza drzwi przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, pozwalając zachować ich pierwotny wygląd na długi czas; po drugie chroni domowników szukających kluczy w torbie czy kieszeni oraz gości oczekujących na otwarcie drzwi. Przy wyborze tego elementu warto zwrócić uwagę nie tylko na jego funkcjonalność, ale także wygląd. Dowiedz się, jak dobrać daszek nad drzwi, by pasował do elewacji domu.

 

Materiał na daszek nad drzwi

 

Daszki nad drzwi wykonuje się z różnych materiałów. Do klasycznego budownictwa pasują zadaszenia z pleksi lub aluminium, a w przypadku domów drewnianych najlepiej sprawdzą się konstrukcje również wykonane z drewna. W roli pokrycia daszka często stosowany jest ten sam materiał co na dachu: dachówka, blachodachówka, gont czy papa.

Jeśli chodzi o nowoczesne budownictwo, to dobrym wyborem będą daszki nad drzwi z konstrukcją z aluminium i pokryciem z poliwęglanu. Połączenie tych dwóch materiałów zapewnia wiele zalet. Zadaszenie aluminiowo-poliwęglanowe jest lekkie, odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Ponadto prezentuje się bardzo estetycznie.

 

Kształt i rozmiar daszka nad drzwi

 

Bardzo ważny jest także wybór odpowiedniego kształtu daszka. Dobierz go do formy budynku. Jeśli w architekturze domu dominują kanciaste, prostokątne formy, to zadaszenie drzwi powinno mieć podobny kształt. Jeśli budynek ma wiele obłych elementów, na przykład łukowe okna, lepszym wyborem będzie daszek o łukowej formie.

Zwróć również uwagę na wielkość daszka. Nie powinien być on ani zbyt mały, bo nie będzie należycie chronił drzwi, ani zbyt duży, bo może przytłaczać elewację. Aby osiągnąć jak najlepszy efekt wizualny, wybierz daszek o przynajmniej takiej samej szerokości jak drzwi, wliczając w to ościeżnicę i ewentualne elementy wykończeniowe.