Do czego służą kominki wentylacyjne i gdzie się je stosuje?

Czym są i jak działają kominki wentylacyjne?

26/09/2022 Blog
znak zapytania

Właściwa cyrkulacja powietrza w domu ma kluczowe znaczenie dla zdrowia domowników. Dzięki odpowiedniej wentylacji można uniknąć kondensacji pary wodnej, która prowadzi do powstawania chorobotwórczych patogenów takich jak pleśń i grzyby. Nadmiar wilgoci objawia się nieestetycznymi plamami na ścianach, a nieustanne przebywanie w pomieszczeniach bez wentylacji może być przyczyną wielu chorób. Ponadto prawidłowo poprowadzony system wentylacyjny zapewnia stały dostęp do świeżego powietrza, co gwarantuje komfort termiczny. Wśród najważniejszych elementów wentylacji wymienia się montowane na dachu kominki wentylacyjne. Sprawdź, czym są oraz jaką funkcję pełnią.

W jaki celu montuje się kominki wentylacyjne?

Kominki wentylacyjne to elementy wentylacji, które umieszcza się bezpośrednio na połaci dachowej. Montuje się je u szczytu dachu, zwykle w okolicach kalenicy. Są one zakończeniem przewodu wentylacyjnego, za pomocą którego z wnętrza domu odprowadza się nadmiar wilgoci i zanieczyszczone powietrze. Dzięki nim można pozbyć się nieprzyjemnych zapachów oraz zapewnić sobie stały dostęp do świeżego powietrza. Ważna rola kominków wentylacyjnych w zapewnieniu prawidłowej cyrkulacji powietrza jest zatem niepodważalna. Ponadto ich konstrukcja stanowi także ochronę przed przedostawaniem się opadów deszczu i  śniegu do kanału wentylacyjnego.

Wyróżnia się kilka rodzajów kominków wentylacyjnych, które różnią się od siebie przede wszystkim średnicą. Najpopularniejszymi z nich są standardowe kominki, których średnica nie powinna być mniejsza od 150 mm. Co ważne, kominków wentylacyjnych nie należy mylić z kominkami odpowietrzającymi, których średnica wynosi ok. 100 mm. Tego rodzaju kominków nie stosuje się zamiennie z wentylacyjnymi. Mianowicie przeznaczeniem tych pierwszych jest zapewnienie optymalnego ciśnienia w rurach kanalizacyjnych, a nie odprowadzanie nadmiaru pary wodnej. Niezależnie jednak od rodzaju kominki wentylacyjne mogą przyjmować różne kształty i kolory, dzięki czemu są w pełni dopasowane do elewacji i pokrycia dachowego.