Czym osłonić balkon? - Scala Plastics

Czym osłonić balkon?

26/06/2023 Blog

Nadeszło kalendarzowe lato, a z nim najcieplejsze tygodnie roku. Tarasy, balkony, ogrody stały się centrum weekendowych spotkań, miejscem wieczornego relaksu i poranków w stylu slow-life. Nadal zależy nam jednak na zachowaniu prywatności i poczuciu bezpieczeństwa, z tego powodu chcemy osłonić balkon, taras czy ogród przed niechcianymi spojrzeniami sąsiadów, czy obcych osób.

Nie tylko latem warto osłaniać taras czy balkon. Osłony mogą ochronić przed silnymi podmuchami wiatru, zamieciami, obfitymi opadami. Osłona barierek balkonu, tarasu czy ogrodzenia może łączyć estetyczny wygląd i funkcjonalność. Dlaczego warto sięgnąć po Decomat?

Czym osłonić balkon?

Nawet jeśli posiadamy mały balkon, osłonięcie balustrady może pomóc nam korzystać z niego również w najgorętsze dni. Niestety, wybór osłony balkonu nie jest prosty. Często aranżacja balkonu wpływa na to, jakich sprawdzonych rozwiązań osłonięcia balkonu szukamy. Zależy nam na wpasowaniu go w wystrój tarasu czy balkonu, gwarancji bezpieczeństwa naszych pupili, osłonie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i ochronie przed niechcianymi spojrzeniami.

Najpopularniejsze są częściowo przezroczyste maty maskujące, maty wiklinowe, bambusowe, trzcinowe, kratownice, HPL (laminat), rolety oraz szkło bezpieczne, blacha perforowana, poliwęglan, a nawet drewniane balustrady lub sklejki.

Maty półprzezroczyste są podatne na rozdarcia, nie osłaniają przed słońcem czy wiatrem. Maty wiklinowe, bambusowe i trzcinowe wyglądają świetnie, dodają uroku, wpisują się w styl boho. Niestety, również nie są odporne na czynniki atmosferyczne. Blakną, porywy wiatru niszczą ich strukturę, odkształcają się od mocowań. W efekcie nie są zbyt estetyczne po dłuższym użytkowaniu.

Szklane osłony są odporne na warunki atmosferyczne, dają prywatność i dodają elegancji, ale nie na każdym balkonie się sprawdzą. Możemy wykorzystać naturalną osłonę balkonu jak np. rośliny, jednak nie wszystkie dobrze znoszą zmiany pogodowe. Balkon osłonięty kwiatami nie chroni roślin, mogą się przewrócić od mocnych podmuchów wiatru. Można też spróbować osłonić balkon meblami, jednak nie jest to najbezpieczniejsza forma.

Zarówno drewniana osłona balkonu, jak i sklejka wymagają uwagi. Należy je impregnować, ponieważ nie są wodoodporne, pęcznieją od deszczu, a sama sklejka się rozwarstwia.

mata balkonowa grafitowa decomat mata balkonowa decomat zielona mata balkonowa brązowa

Dlaczego warto osłonić swój balkon matami Decomat?

Maty Decomat mają zalety praktycznie każdej z osłon, oferują też szereg udogodnień. Jeśli zależy nam na lekkim osłonięciu balkonu, maty balkonowe Decomat mają dużą przewagę.

Zalety mat balkonowych Decomat:

 • Waga nie jest duża, więc można je zamontować na każdym balkonie.
 • Nie ma potrzeby ingerencji w konstrukcję balkonu;
 • Maty są odporne na warunki atmosferyczne takie jak deszcz, śnieg, promienie słoneczne, bardzo wysokie czy niskie temperatury;
 • Nie trzeba ich zdejmować nawet w niesprzyjającą pogodę czy zimą;
 • Nie odkształcają się i nie odbarwiają w miejscu mocowania oraz styku z balustradą;
 • Chronią przed szkodliwym UV-A, które powoduje m. in. blaknięcie materiałów czy ich szybsze starzenie;
 • Każda mata jest to stylowa osłona balkonu dzięki dwóm warstwom polipropylenu;
 • Metalowe kółka są estetycznym wykończeniem mocowań, dodatkowo zapewniając ich trwałość;
 • Maty nie są grube, więc nie zajmują przestrzeni nawet na niewielkim balkonie;
 • Dzięki gramaturze każda jest nieprzezroczysta, więc chroni przed niechcianymi spojrzeniami;
 • Jedna dopasowana mata osłania boki balkonu i jego front. Niepotrzebne są osłony boczne balkonu, ponieważ maty są w kilku wymiarach i można dobrać jedną, która wystarczy na całą balustradę.

Na balkonie warto wykorzystać przestrzeń maksymalnie. Osłonięty balkon stwarza efekt dodatkowego pomieszczenia, który można przeznaczyć na odpoczynek lub pracę. Dzięki dwuwarstwowemu polipropylenowi można odgrodzić balkony sąsiadów i z obu stron wygląda to estetycznie. Maty chronią balkon i jego użytkowników przed palącym słońcem.