Jakimi cechami charakteryzują się płyty poliwęglanowe?

Czym charakteryzują się płyty poliwęglanowe?

31/01/2022 Blog
płyty poliwęglanowe

Wśród materiałów budowlanych, których jest bez liku, dość istotną rolę odgrywają płyty. Części te mogą mieć bardzo różny charakter. Poszczególne warianty dzieli między innymi to, z jakiego tworzywa są wykonane. Jedną z możliwych opcji jest w tym kontekście zastosowanie poliwęglanu. Ma on wiele zalet, które przekładają się na pozytywne właściwości końcowego produktu.

Oczywiście nie ma jednego rodzaju płyt poliwęglanowych. Poszczególne odmiany tych materiałów różnią się między sobą konstrukcją, a co za tym idzie – również i właściwościami i funkcją. Wszystkie łączy je jednak to samo tworzywo źródłowe.

Poszczególne rodzaje płyt poliwęglanowych

Jedną z najpopularniejszych płyt poliwęglanowych jest płyta z poliwęglanu komorowego. Znajdują ona bowiem zastosowanie w konstruowaniu obiektów, które są powszechnymi udogodnieniami w domach i mieszkaniach. Chodzi tu konkretnie o balkony oraz tarasy. Podczas gdy pierwsze znajdują się w blokach, drugie królują w domach, tak więc niezależnie od tego, gdzie się mieszka, istnieje duże prawdopodobieństwo, że korzysta się z płyt poliwęglanowych. Podstawą do produkcji tego materiału budowlanego są tak zwane żywice poliwęglanowe. Takie pochodzenie zapewnia znaczne właściwości termoizolacyjne, a także odporność na uszkodzenia mechaniczne wywołane takimi czynnikami jak uderzenia.

Płyty z poliwęglanu komorowego nie są jednak oczywiście jedynymi rodzajami płyt poliwęglowych. Dość istotną rolę odgrywa także tak zwany poliwęglan lity. Jest on nieco mniej popularny, jednak również nadaje się do wykorzystania w różnych okolicznościach. Jedną z jego głównych zalet jest duża zdolność do obróbki. Odpowiednie procesy można wykonywać z poliwęglanem litym zarówno na zimno, jak i na gorąco. Najchętniej wybierany jest jako budulec szklarni czy ogrodów zimowych, a więc pomieszczeń, w których przebywają rośliny. Dzieje się tak dlatego, gdyż jedną z jego głównych właściwości jest ochrona przed nadmiernym promieniowaniem.